MgA. Pravomil PRCHAL


kameraman, střihač, scénárista, podnikatel

- absolvent Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku
- 12 let praxe v audiovizuální tvorbě
- 4 roky praxe práce v televizi

Kameraman, střihač i scenárista v jedné osobě. Ale také vášnivý sběratel a nevyléčitelný snílek.


A TAK TO VŠECHNO ZAČALO

Dovolená v Chorvatsku. Mě bylo asi 8 let a táta mi poprvé půjčil svoji stařičkou kameru značky Panasonic. Láska to byla na první pohled. Na tu samou kameru jsem o tři roky později natočil svůj první hraný film. Ne, žádné amatérské jedno-záběrové video, skutečný krátkometrážní snímek s různými velikostmi záběrů hereckými výkony mých kamarádů a střihem.

OD AMATÉRA PO YOUTUBERA

Našel jsem skvělou partu a točení nás chytlo. K 12 narozeninám jsem dostal novou tentokrát už digitální kameru. Dobře, nebyla to doopravdy kamera, ale vlastně kompakt, který uměl fotit i natáčet. Natočili jsme na něj desítky kraťasů. S příchodem internetu jsme naše výtvory začali umisťovat na portál youtube a postupně jsme se zlepšovali. Za dalších pět let jsem zvládl natočit přes 400 kraťasů a založil jsem youtube kanál, který postupně nasbíral přes 21 000 odběratelů a miliony shlédnutí.

ROZHOVORY S YOUTUBERY

V roce 2012 jsem začal díky objevené "díře na trhu" s natáčením pořadu "Rozhovory s youtubery". Sic v nevalné kvalitě a pravidelné nepravidelnosti. Ale byla to doba, kdy nešlo ani tak o zpracování, ale hlavně o obsah a to svůj účel splnilo. Setkal jsem se a natáčel jsem s největšími youtubery té doby. Objížděl akce a setkával se s fanoušky.

Z PRÁV JSEM UTEKL

Po maturitě jsem začal studovat právnickou fakultu. Tam jsem vydržel dva roky. Hlas mého srdce byl silnější. Studia jsem přerušil a podal přihlášku na Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku. K přijímačkám jsem natočil krátkometrážní thriller "Zpověď". Video mělo úspěch. Na filmovce jsem vystudoval magistra a pak už se vydal do světa profesionálů.

PRÁCE V TELEVIZI

"Hej viděl jsem zajímavej inzerát", navedl mě v roce 2019 můj dlouholetý kamarád a spolupracovník na výběrové řízení. A tak začala moje práce v regionální televizi I-VYSOČINA. Kromě stovek natočených a sestříhaných reportáží mám za sebou taky nespočet natáčení pořadů ve studiu včetně přímých přenosů. Televize mi tak dala a dává možnost práce s nejmodernější profesionální technikou a neustále si rozšiřovat obzory.

KONÍČEK JE NEJLEPŠÍ KONÍČEK

Je nejlepší, když je vaše práce i vaším koníčkem. Tak je tomu i u mě. Ale není to ani zdaleka jediné hobby, které mi dělá radost. Při studiích na filmovce jsem objevil svoji lásku ke koním. Stáje Štětice u Písku jsou do dnes mojí srdcovou záležitostí a místem kam se rád vracím. Dnes jsem hrdým majitelem 8-leté kobyly křížence Norika a Araba - Vanesy.

A protože koníčků není nikdy dost, rád občas vyrazím ven fotit, nebo na ryby. Nějakou dobu už je ze mě i otužilec. Krom toho jsem také už od útlého věku fanouškem LEGA, dnes už bych se možná mohl s opatrností považovat i za sběratele. Jsem majitelem více než 350ti LEGO stavebnic.